Rozważania na V Niedzielę Wielkiego Postu

J 8,1-11, V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU, ROK C, 13 III 2016r.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Wszystek lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją na środku, powiedzieli do Niego: ”Nauczycielu, kobietę tę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?”. Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, nachyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: ”Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień”. I powtórnie nachyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: ”Niewiasto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?”. A ona odrzekła: ”Nikt, Panie!”. Rzekł do niej Jezus: ”I Ja ciebie nie potępiam. – Idź, a od tej chwili już nie grzesz”.

 

Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: prosić o łaskę, aby wszystkie moje zamiary, czyny i prace skierowane były wyłącznie ku służbie i chwale Boga (można też użyć własnej modlitwy o czystość intencji).

Obraz do medytacji: zobacz jak przyprowadzają do Jezusa kobietę pochwyconą na cudzołóstwie. Jeśli chcesz, to zobacz siebie w sytuacji tej kobiety.

Prośba do tej medytacji: proś o wiarę w to, że Bóg jest dla Ciebie jedynym ratunkiem.

 

1) W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?


Uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzają do Jezusa kobietę, którą pochwycono na cudzołóstwie. Tak naprawdę wcale nie chodzi im ani o Jezusa ani o kobietę. Mają tylko jeden cel, udowodnić swoją rację. Ile razu rozmawiając z kimś pozornie szukam prawdy, a w rzeczywistości za wszelką cenę dążę do tego by moje zdanie było górą. Zobacz jak rozmawiasz z ludźmi, jak jesteś otwarty na szukanie prawdy i odmienne zdanie drugiego człowieka.

2) Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień

Jezus odwraca ich pytanie. Z roli obrońcy przechodzi do ataku. Jednak nie atakuje tak by poniżyć, jak zachowali się uczeni w Piśmie i faryzeusze. Nie neguje jej winy, tylko pyta o ich serca. Ona popełniła grzech i jeśli jest wśród was ktoś kto nigdy w życiu się nie pomylił, nie upadł ten ma prawo ją osądzić. Jak często zdarza mi się sądzić ludzi za mniejsze i większe uchybienia? Czy wobec siebie jestem tak samo surowy? Jak radzę sobie z wybaczaniem drugiemu człowiekowi i sobie?

3) I Ja ciebie nie potępiam

Jezus pozwolił oskarżycielom kobiety zajrzeć w swoje serca i zobaczyć prawdę o sobie. Byli na tyle uczciwi, że każdy przyznał się, że jest słaby i odeszli jeden po drugim. Na końcu został tylko Ten, który rzeczywiście był bez grzechu, Jezus Chrystus. Jednak i On jej nie oskarżył. Kobieta przeżyła publiczne upokorzenie i otarła się o śmierć, przecież wcale nie musieli jej przyprowadzać do Jezusa, na mocy prawa mogli ją ukamienować. Na pewno była Jezusowi wdzięczna za uratowanie jej życia i za otrzymanie kolejnej szansy w życiu. Ile podobnych szans i ja otrzymałem? Co z nimi zrobiłem? Usłysz w sercu słowa: „Nie potępiam cię!” Dają ci one wiarę w nowe życie?

Rozmowa końcowa
Porozmawiać z Jezusem jak przyjaciel z przyjacielem o tym co szczególnie dotknęło Cię na tej modlitwie. Na koniec odmów Ojcze nasz.

Duszpasterstwo Akademickie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
 
ul. I. Radziszewskiego 7
20 - 039 Lublin