Rozważania na II Niedzielę Adwentu

Mt 3,1–12, II NIEDZIELA ADWENTU, ROK A

W owym czasie wystąpił Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: “Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie”. Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi:”Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego”.
Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordanie, wyznając przy tym swe grzechy. A gdy widział, że przychodzi do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: “Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: »Abrahama mamy za ojca«, bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone.
Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichrza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym”.

Modlitwa przygotowawcza zwyczajna: prosić o łaskę, aby wszystkie moje zamiary, czyny i prace skierowane były wyłącznie ku służbie i chwale Boga (można też użyć własnej modlitwy o czystość intencji).

Obraz do medytacji: zobacz Jana Chrzciciela, jak udziela chrztu w rzece Jordanie.

Prośba do tej medytacji: proś o dobre wykorzystanie czasu Adwentu.

1) Przygotujcie drogę Panu

Jan zaprasza nas byśmy przygotowali drogę Jezusowi, który ma się narodzić. Nieraz zapewne przejeżdżaliśmy przez miejscowość, w której odbywała się jakaś uroczystość. Droga do niej była przyozdobiona, co zapowiadało rzecz ważną w samej miejscowości. Przejeżdżający miał być uważny, by nic nie przeoczyć na miejscu. Nasze przygotowanie do Bożego Narodzenia powinno być widoczne na zewnątrz w naszej postawie i zaangażowaniu, to jest droga którą przychodzi do naszego serca Jezus. Jednak najważniejsze dzieje się w sercu, o nie trzeba szczególnie zadbać. Na czym skupiam się przygotowując do narodzin Jezusa? Czy są to tylko zewnętrzne gesty, do których jestem przyzwyczajony, co roku je powtarzam, jednak nie zapowiadają one niczego więcej? Jak zamierzam zadbać w tym roku o moje serce?

2) Każde drzewo które nie wydaje owocu będzie wycięte

Nasze serce przypomina ogród, w którym jest mnóstwo różnych rodzajów drzew. Nie będziemy omawiać wszystkich, ale zatrzymajmy się na dwóch, ważnych dla nas –  nazwijmy je drzewa nadziei i niespełnionych marzeń. Drzewa nadziei to te, które czekają na odkrycie – to dary i talenty które w Tobie drzemią. Drzewa niespełnionych marzeń to z kolei te, które już dawno uschły i na nic zda się ich podlewanie i dbanie o nie. Nie można już nic tutaj zrobić. Ważne jest byśmy troszczyli się o właściwe drzewa w ogrodzie naszego serca. Zobacz czy czasami nie dbasz o te, z których nie będzie już owocu, a marnują się te zapowiadające wielkie plony. Gdzie się łudzisz, oszukujesz że może jednak coś się zmieni, a w jakim miejscu nie dostrzegasz swego potencjału? Przyjrzyj się temu wraz z Jezusem.

3) Ma On wiejadło w ręku i oczyści swój omłot

Jan zapowiada przyjście silniejszego od siebie. On chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem; przyjdzie by oczyścić serca ludzi, uwolnić ich od złych uczynków. Jezus nie przechodzi obojętnie wobec zła, chce oczyścić nasze serca ze wszystkich plew, a pszenice, dobro naszego życia zbierze i zgromadzi w spichlerzu. Co w moim sercu powinienem wystawić na ogień Jego miłości? Co woła, domaga się we mnie oczyszczenia? Pozwól Jezusowi zrobić w Twoim sercu to, po co przychodzi, daj Mu je oczyścić.

Rozmowa końcowa.

Porozmawiaj z Jezusem jak z przyjacielem o tym, co było ważne dla ciebie w tej medytacji. Odmów „Ojcze nasz”.

Duszpasterstwo Akademickie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
 
ul. I. Radziszewskiego 7
20 - 039 Lublin