Panel dyskusyjny “Syndrom ocaleńca”

Zapraszamy na panel dyskusyjny “Syndrom ocaleńca”, który odbędzie się w środę, 16 marca, o godz. 20.30 w Żeńskim Domu Studenckim KUL przy ul. Konstantynów 1D. Udział w dyskusji wezmą: dr hab. Dorota Kornas-Biela, prof. KUL, dr Wiesława Stefan oraz o. dr hab. Andrzej Derdziuk OFMCap.

Kim jest „ocaleniec”?

Mianem tym określa się osoby, które ocalały z katastrof czy kataklizmów. W takich sytuacjach kieruje się do nich zespół psychologów, który służy im pomocą psychologiczną. Osoby ocalone to również te, których egzystencja przed ich narodzeniem była zagrożona lub podważano sens ich istnienia (ocalone od aborcji). Dotyczy to miedzy innymi osób:

• których rodzice rozważali aborcję, ale z jakiś powodów tego nie zrobili (rozmyślili się, „było za późno”, nie mieli pieniędzy…);

• w rodzinie których matka kiedykolwiek dokonywała aborcji

• do których rodzice kierowali słowa typu: „Po co ja cię urodziłam, obyś nie żył, wolałabym samochód niż ciebie…”

• pochodzących z krajów, gdzie istnieje statystycznie niska szansa urodzenia poczętego dziecka (np. Ukraina, Rosja, Bośnia), gdzie każdy noworodek znajduje się w sytuacji ocaleńca (Chiny)

Nieważne, którego rodzaju ocaleńcem się jest. Każdy przeżywa egzystencjalny niepokój, ma poczucie bezwartościowości, uczucie zagrażającej zagłady, wrażenie, że to ktoś inny powinien być na jego miejscu. Nie wie, dlaczego tak jest…

Duszpasterstwo Akademickie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
 
ul. I. Radziszewskiego 7
20 - 039 Lublin